Jeśli zauważyliśmy ciemne plamki na ścianach, których dotąd nie było, to znak, że rozwija się w naszym mieszkaniu grzyb. Rozwój bakterii i drobnoustrojów może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego należy jak najszybciej się go pozbyć. Istnieją zarówno domowe, jak i bardziej profesjonalne sposoby na usunięcie grzyba. Poznaj je wszystkie poniżej!
Dlaczego pojawia się grzyb w mieszkaniach?
W momencie powstania grzyba na ścianach, często obwiniamy siebie – nie zawsze jest to jednak nasza wina. Zazwyczaj jest to wynik zaniedbania podczas budowy danego obiektu, a nawet jeszcze na etapie jego projektowania. Pleśń powstaje w miejscu, gdzie następuje przerwanie ciągłości warstwy izolacji termicznej. Przez nieskuteczną termoizolację wychładza się powierzchnia, po czym skrapla para wodna, zwiększając poziom wilgoci przegród budowlanych. Jest to idealne środowisko do rozwoju bakterii, w tym grzybów i pleśni.
Oczywiście to nie zmienia faktu, że my również możemy się przyczynić do powstania grzyba w mieszkaniu. Jeżeli nie wentylujemy dostatecznie często pomieszczeń, zwłaszcza podczas gotowania, pieczenia czy kąpieli – czyli wtedy, kiedy pojawia się duża ilość pary wodnej – będzie ona opadać na powierzchnie, czyli meble, sprzęty i ściany. Przez to wniknie w przegrody budowlane, powodując większą wilgoć i rozwój pleśni.
Jak się pozbyć pleśni ze ścian?
Jeżeli wina leży po stronie projektu budynku, konieczny będzie generalny remont, aby usunąć mostki termiczne. Należy wtedy jeszcze raz położyć warstwę izolacji. W przypadku uszkodzonych fundamentów, potrzebne będzie osuszenie całego budynku za pomocą iniekcji krystalicznej. Również zmiana położenia kaloryferów może znacząco pomóc w poprawie jakości termoizolacji. Należy także zadbać o sprawny system wentylacyjny, dzięki któremu będzie doprowadzane świeże powietrze w wyniku regularnej cyrkulacji.
Warto również pamiętać o odpowiednich oknach – aktualnie istnieją modele, które posiadają funkcję rozszczelnienia, dzięki czemu można zadbać o wymianę powietrza nawet w chłodniejsze dni (bez konieczności otwierania ich na oścież).
Jeżeli mamy do czynienia z grzybem tylko na jednej powierzchni (np. na ścianie), należy dokładnie ją umyć. Potrzebna będzie ciepła woda, twarda, szorstka szczotka oraz specjalny preparat biobójczy. Skuteczność tej metody zależy od tego, jak głęboko zagnieździły się drobnoustroje. Jeśli pleśń znajduje się głębiej, nie unikniemy skuwania tynku i odkażaniu odpowiednimi środkami. Następnie traktujemy całą powierzchnię ciepłą wodą, osuszamy ją i opryskujemy środkiem bakteriobójczym. Dopiero po tym wszystkim uzupełniamy miejsce skucia tynku i go malujemy.
Artykuł napisany przy współpracy z firmą Suchy Dom – odgrzybianie ścian Kraków.